• Phone: 02425-259022
  • Email: modelschool.amrutvahini@gmail.com
Amrutvahini Model School and Junior College

Our Faculty

Amrutvahini Model School

Pre-Primary Section

Pre-Primary Staff Amrutvahini Model School, Sangamner

Sr. No. Name of Class Teachers Qualification
1 Ms.Rahane Anupama Subhash (HOD) B.A. D.Ed
2 Ms. Jadhav Deepa Amar H.S.C., Montessori Diploma
3 Ms.Paithanpagar Suman Luxman B.A., Montessori Diploma
4 Ms.Shinde Vaishali Dattatray B.A., Montessori Diploma

Pre-Primary Town Branch

Pre-Primary Town Branch Staff Amrutvahini Model School, Sangamner

Sr. No. Name of Class Teachers Qualification
1 Ms.Dang Sudarshan Gulshan (Principal) M.A.,Bed.M.Phil
2 Ms.Banait Poonam Pradeep M.A.
3 Ms.Bhalerao Yogita Prabhakar B.A. DTED
4 Ms.Misal Jayashri Balasaheb B.A.D.Ed.
5 Ms.Dongare Jyoti Swapnil M.A. D.Ed.
6 Ms.Nawale Sangita Mohan B.A.
7 Ms.Dagale Pournima Sanjay M.A.B.Ed.
8 Ms.Tribhuvan Pritam Yuvraj H.Sc.DTED.
9 Ms.Hodgar Alka Novrutti B.A.B.Ed.
10 Ms.Kulthe Anita Santosh B.A.D.Ed.
11 Ms.Raut Priyanka Vaibhav M.A.B.Ed.
12 Ms.Sonawane Priyanka Sanjay B.Com.

Primary Section

Primary Section Staff Amrutvahini Model School, Sangamner

Sr. No. Name of Teachers Qualification
1 Ms.Hajare Shobha Dadasaheb (HOD) M.A.B.Ed.
2 Ms.Jadhav Kalpana Dhondiram B.A.D.Ed.
3 Ms.Jadhav Manisha Dada B.A.D.Ed.
4 Ms.Thorat Yogita Balasaheb B.A.D.Ed.
5 Ms.Bhor Shaila Prabhakar B.A.B.Ed.
6 Ms.Dighe Nandini Bhausaheb B.A.B.Ed.
7 Ms.Aware Manjusha Bahiru M.A.B.Ed.
8 Ms.Rajguru Geetanjali Vasantrao M.A.B.Ed.
9 Ms.Bhalerao Sharda Nivrutti B.A.,B.Ed.
10 Ms.Deshmukh Jyoti Ravindra M.A.,B.Ed.
11 Ms.Ghuge Anita Dnayndeo B.A.,D.Ed.
12 Ms.Shelke Shital Dilip M.A.,B.Ed.
13 Ms.Suryavanshi Manisha Shailesh M.A.,B.Ed.
14 Ms.Gambhire Arachana Gopal B.Sc.,B.Ed.
15 Ms.Talekar Varsha Natha B.A.,D.Ed.
16 Ms.Jadhav Manisha Vasantrao B.A.,D.Ed.
17 Ms.Kshirsagar Sushama Chandrakant B.C.A.,B.C.Ed.
18 Ms.Gaikwad Archana Bhaskar M.A.B.Ed.
19 Ms.Gadakh Navnath Bhanudas S.S.C.,ATDAM.
20 Ms.Kadam Ravindra Dagdu B.A.NCCC
21 Mr.Waman Akshay Suresh M.Com., G.D.C.A.
22 Ms.Pol Rasika Pradip M.Com.

Secondary Section

Secondary Section Staff Amrutvahini Model School, Sangamner

Sr. No. Name of Teachers Qualification
1 Mrs.Ranalkar Vaijayanti Mahesh (HOD) M.A.M.Ed.
2 Mrs.Kar Aparna Tonmay B.Sc.B.Ed.
3 Ms.Kadaskar Kanchan Kacheshwar B.Sc.B.Ed.
4 Mr.Kokane Dnyanedhwar Gorakshnath M.A.B.Ed.
5 Mr.Sanap Kisan Gopala B.Sc.B.Ed.
6 Ms.Dere Pramila Balkrishna B.A.D.Ed.
7 Mr.Ahire Vijay Shankar B.Sc.B.Ed.
8 Mr.Bangar Arvind Raghunath M.A.B.Ed.
9 Ms.Chaudhari Sarika Ranjan B.Sc.B.Ed.
10 Mrs.Tashildar Rashmi Ravindra M.A.B.Ed.
11 Ms.Kasar Trupti Ajit M.A.B.Ed.
12 Mr.Vairal Sandip Uttam M.Sc.B.Ed
13 Ms.Sayyed Shahenaz Vahidali M.A.B.Ed.
14 Ms.Kandekar Sharada M.A.B.Ed.
15 Ms.Joshi Snehal Rangnath M.Sc.B.Ed.
16 Ms.Varpe Rupali Dashrath M.A.B.Ed.
17 Ms.Pund Pratiksha Bhimraj B.Sc.B.Ed.
18 Mr.Pandhare Hemantkumar M.P.Ed
19 Mrs.Raut Anita Ketan B.Com. D.C.A., M.B.A., B.Ed
20 Mr.Thite Vijaykmar Digambar S.S.C., A.T.D
21 Ms. Kale Vaishali Popatrao M.A.B.Ed.
22 Ms.Pujari Anuradha Yashwant B.A.B.Ed.
23 Mr.Pandhare Hemantkumar Shridhar M.A.M.Ed.

Junior College Section

Junior College Staff Amrutvahini Model School, Sangamner

Sr. No. Name of Teachers Qualification
1 Mr.Karpe Uday Arjunrao (HOD) M.C.M.,M.C.A.
2 Mr.Gadekar Ishwar Nanasaheb M.Sc., B.Ed.
3 Ms.Gunjal Priyanka Balasaheb M.Sc.,B.Ed.
4 Ms.Gaikwad Jayshree Manohar M.Sc.,B.Ed.
5 Mr.Shewale Sunil Shivaji M.Sc., M.Phil.
6 Mr.Dighe Amol Bhausaheb M.Sc.
7 Mr.Ranmale Ganesh Vijayrao B.C.A.
8 Ms.Gadakh Archana Uday M.B.A.

Non-Teaching - Office Staff Section

Office Staff Amrutvahini Model School, Sangamner

Sr. No. Name of Staff Designation
1 Mr.Karle Ramnath Nana Clerk
2 Mr.Dube Pradip Janardan Instructor
3 Mr.Phatangare Ganpat Pandharinath Peon
4 Mr.Kadam Sandip Jagannath Peon
5 Ms.Shete Sandhya Abasaheb Clerk
6 Mr.Gade Deepak Shankar Clerk
7 Mr.Aher Anil Dattatray Clerk
8 Mr.Kopare Mahesh Sudhakar Peon
9 Ms.Bhagwat Vrushali Pradip Clerk
10 Mr.Sayyed Abid Hussain Peon
11 Ms.Vairal Nanda Raosaheb Peon
12 Ms.Joshi Jyoti Anil Peon
13 Ms.Gadakh Surekha Ramesh Peon
14 Mr.Andhale Balasaheb Eknath Jamadar

Hostel & Mess Staff Section

Hostel & Mess Staff Amrutvahini Model School, Sangamner

Sr. No. Name of Staff Designation
1 Mr.Gayke Kiran Dilip Mess Manager
2 Mr.Ghodekar Paraji Kashinath Waiter
3 Ms.Sonawane Mangal Dagadu Matron
4 Mr.Kambale Macchindra Haribhau Cook
5 Mr.Panhale Yogesh Dilip Helper
6 Ms.Nakil Veena Balwant Matron
7 Ms.Tapsundar Kavita Ramesh Matron

Transportation Staff Section

Transportation Staff Amrutvahini Model School, Sangamner

Sr. No. Name of Staff Designation
1 Mr.Tambe Ambadas Ramrao Transport and Store Dept.
2 Mr.Godage Sanjay Ramrao Driver
3 Mr.Pande Abasaheb Pandurang Helper
4 Mr.Gadakh Ramesh Kacheshwar Helper
5 Mr.Mandlik Namdeo Gopinath Driver
6 Mr.Pansare Vitthal Nana Helper
7 Mr.Kharat Raju Bhagwat Driver
8 Mr.Gophane Tukaram Murlidhar Helper
9 Mr.Darole Daulat Kondaji Driver
10 Mr.Pansare Balkrishna Jagannath Helper
11 Mr.Dhaktode Eknath Dagadu Driver
12 Mr.Avhad Niesh Raosaheb Helper
13 Mr.Pansare Santosh Maruti Helper
14 Mr.Ambhore Gopichand Vitthal Helper
15 Mr.Jadhav Sham Vasant Helper
16 Mr.Pansare Sham Rramesh Driver
17 Mr.Shaikh Usman Yasim Driver